Filters: Your search found 7 results.
Educational Level:
Informal education  
Resource Type:
Activity  
Materials Cost:
1 cent - $1  
Learning Time:
30 to 45 minutes  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-7 of 7

This is a make-it-yourself planisphere designed to show where Kepler is pointing. Learners can use it to locate exoplanets around stars in the night sky. It comes with two wheels: one with coordinate grid for plotting additional exoplanet stars and... (View More)

These guides showcase education and public outreach resources from across more than 20 NASA astrophysics missions and programs. The twelve guides - one for each month - contain a science topic, an interpretive story, a sky object to view with... (View More)

Audience: Informal education
Materials Cost: 1 cent - $1 per student

This is an activity about how giant dish antennas work. Learners create a "sound cone" and use it to understand how the Deep Space Network antennas pick up radio communications from space.

This is an activity about the moon. Learners will create their own models of lunar orbiters out of edible or non-edible materials. They determine what tools would be necessary to help us better understand the Moon and plan for a future lunar... (View More)

This is an activity about impact craters. Learners will experiment to create impact craters and examine the associated features. Then they observe images of lunar craters and explore how the mass, shape, velocity, and angle of impactors affects the... (View More)

In this activity, learners draw conclusions about where on a planetary body scientists might look for ice and why. They use a clay ball, ice cubes, and a heat lamp to model the permanently-shadowed polar regions of planets and moons that may harbor... (View More)

This paper model of the Fermi Gamma-ray Space Telescope includes three pages of parts that can be cut out and assembled using common household items. It also provides a short description of the scientific instruments on board Fermi, as well as links... (View More)

Audience: Informal education
Materials Cost: 1 cent - $1 per student
1