Narrow Search

Topics
Earth and space science
Learning Time
Materials Cost
Filters: Your search found 2 results.
Educational Level:
Middle school  
Materials Cost:
1 cent - $1  
Resource Type:
Problem set  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-2 of 2

This is a booklet containing 11 problem sets and 9 "Extra for Experts" challenges. Learners use provided textual information to determine the scale (e.g., kilometers per millimeter) for images of the lunar surface, Mars, planets, stars and galaxies... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: 1 cent - $1 per student

Problem: How do you measure an angle with a protector, when that angle is between two solid walls? This resource is from PUMAS - Practical Uses of Math and Science - a collection of brief examples created by scientists and engineers showing how math... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: 1 cent - $1 per student
1