Filters: Your search found 7 results.
Topics/Subjects:
Solar system  
Learning Time:
2 to 4 hours  
Instructional Strategies:
Project-based learning  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-7 of 7

This is a set of four activities about spacecraft design. Learners will think like engineers as they design, peer review, and then construct and present their spacecraft to travel to Saturn. Includes a glossary, information for families, and... (View More)

Keywords: Saturn

This is a lesson about living on the Moon. Learners will use cooperative learning skills to design a self-sufficient lunar station.

This is a lesson about the temperature on differnt planets in our solar system. Learners will explore the planetary temperature system. They explore how each aspect (e.g., mass, temperature and gravity) influences the system and the consequences of... (View More)

Audience: Middle school

This is a lesson about the survival of humans in space. Learners will predict how human survival requirements are met by characteristics of our solar system and planet. They engage in an online Astronomy Training module in which they make changes to... (View More)

Audience: Middle school

This is a lesson about the amount of atmosphere a planet is likely to have. Learners will look for the relationship between atmospheric mass and other characteristics of the planet. When the results are not completely conclusive, the students... (View More)

Keywords: habitable zone
Audience: Middle school

This is a lesson about the kinds of stars that are suitable for supporting human life. Learners will characterize stars on a HR diagram and identify the characteristics of those most suitable for supporting human life. They then explore the... (View More)

Audience: Middle school

This is a lesson about passive cooling methods. Learners will construct a simple device to measure how effective different materials are for protecting against sunlight, explain how heat relates to the motion of atoms and molecules, describe how... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
1