Filters: Your search found 7 results.
Topics/Subjects:
Life sciences  
SMD Forum - Primary:
Earth Science  
Materials Cost:
$1 - $5  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-7 of 7

In addition to instructions for making a model bee out of polymer clay, this site also contains related information about bees: a fact list, factors that threaten them, suggestions on how to help them, a waggle dance diagram and video, and even bee... (View More)

Keywords: Global warming
Audience: Informal education
Materials Cost: $1 - $5 per student

Some bird species appear to respond to extreme weather changes in their native habitat by moving to more hospitable environments. This article discusses the role of NASA satellites, along with field and citizen scientists, in studying that movement.... (View More)

In this field activity, students document examine the role of a tree in its ecosystem and as part of the environment in a human community. Students measure the tree's dimensions, examine co-residing organisms, leaf litter, and soil, and research the... (View More)

In this laboratory activity, students experiment with becomes CO² concentrations in water as a prelude to investigating the marine carbon cycle. The activity includes a worksheet and assessment questions. Tap water, ocean water (real or simulated),... (View More)

Students will be introduced to different species of macroinvertebrates. They will hypothesize why each insect looks the way it does. Then students will make observations of macroinvertebrates in an aquarium in their classroom. For an optional... (View More)

Working in pairs, students will create experimental conditions in terrariums in order to study what plants need to live. Variables to study include the presence or absence of soil, water, and sunlight. Students will record the growth of radish... (View More)

Students use a variety of utensil "beaks" to represent the feeding adaptations of different kinds of finches. Foraging on a lawn environment, students search for different kinds of food (yarn, beans and pasta) each having three color variants. Over... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
1