Filters: Your search found 26 results.
Topics/Subjects:
Number and operations  
SMD Forum - Primary:
Earth Science  
Resource Type:
Problem set  
Sort by:
Per page:

Now showing results 21-26 of 26

In this problem set, learners will calculate energy consumption in kilowatt-hours (kWh) and its associated cost in two scenarios. Answer key is provided. This is part of Earth Math: A Brief Mathematical Guide to Earth Science and Climate Change.

Keywords: Unit conversion
Audience: Middle school, High school
Materials Cost: Free

This article describes an approach designed to decrease math anxiety and teach students about the use of mathematical symbols simplifying radicals. A deck of cards is used in a demonstration, and a problem set using real life examples to master the... (View More)

It is common in the real world to see mathematical examples where the cents sign was used when the dollar sign was supposed to be used. Converting and comparing decimals and fractions can help clear up this misconception. Two real coupons clipped... (View More)

Audience: Elementary school
Materials Cost: Free per student

Some simple arithmetic can help put the quantity of fuel in a potential oil spill - in this case 400,000 gallons - in perspective. In this example, students calculate the area that would be covered by oil from the volume measurement. This resource... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: Free per student

In this exercise, learners use basic arithmetic to determine the amount that sea level would rise around the globe with the melting of the Greenland and Antarctic ice sheets. Basic data for this calculation is provided. This resource is from PUMAS -... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: Free per student

This math problem demonstrates a lawyer's use of some very simple science and math. The case involves a $26 million lawsuit over a construction waste landfill and lead contamination. This resource is from PUMAS - Practical Uses of Math and Science -... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: Free per student
«Previous Page123 Next Page»