Filters: Your search found 2 results.
Topics/Subjects:
Mathematics  
Materials Cost:
$5 - $10  
Instructional Strategies:
Discussions  
Resource Type:
Instructor guide/manual  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-2 of 2

This is an activity about how light travels. Learners will perform two experiments. The first explores blocking light to create shadows. The second asks learners to use mirrors to figure out that light travels in a straight line. This is Activity 4... (View More)

Audience: Informal education
Materials Cost: $5 - $10

In this activity, students quantitatively evaluate the accuracy of a classification and understand a simple difference/error matrix. Students sort birds into three possible classes based on each bird’s beak: carnivores (meat eaters), herbivores... (View More)

1