Filters: Your search found 2 results.
Topics/Subjects:
Mathematics  
Materials Cost:
$5 - $10  
Resource Type:
Lesson or lesson plan  
Educational Level:
High school  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-2 of 2

This lesson is comprised of three parts grouped to enable student understanding of classifying organisms. In part one of the lesson, students classify imaginary organisms represented by a mix of breakfast cereals, candies, nuts, raisins, etc.... (View More)

In this activity, students build a model of an active galaxy. From this, they will learn about the geometry of the components of an active galaxy and develop an understanding that different viewing angles can lead to dramatically different... (View More)

1