Filters: Your search found 7 results.
Topics/Subjects:
Mathematics  
Resource Type:
Experiment/lab  
Instructional Strategies:
Discussions  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-7 of 7

This is a lesson about measurement and cratering. Learners will read about the origin of the foot as a standardized unit of measure, work collaboratively to conduct an experiment about cratering, and collect and record data to draw logical and... (View More)

This is a lesson about measurement and cratering. Learners will read about the origin of the foot as a standardized unit of measure, work collaboratively to conduct an experiment about cratering, and collect and record data to draw logical and... (View More)

In this lesson, students observe the surface of rotating potatoes to help them understand how astronomers can sometimes determine the shape of asteroids from variations in reflective brightness.

This is an activity about modeling the apparent motion of the Sun as seen from Earth. Learners will use a flashlight, toothpick, and styrofoam model Sun to mimic the relative shadow motion produced by a sundial. The activity will help learners... (View More)

Audience: Informal education
Materials Cost: $1 - $5

This is an activity about how light travels. Learners will perform two experiments. The first explores blocking light to create shadows. The second asks learners to use mirrors to figure out that light travels in a straight line. This is Activity 4... (View More)

Audience: Informal education
Materials Cost: $5 - $10

This activity guides students through sampling, identification and counting of macroinvertebrates sampled in a GLOBE hydrology study site, and understand how the taxa composition found in the sample can be an indicator of water quality and ecosystem... (View More)

This is a lesson about passive cooling methods. Learners will construct a simple device to measure how effective different materials are for protecting against sunlight, explain how heat relates to the motion of atoms and molecules, describe how... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
1