Filters: Your search found 4 results.
Topics/Subjects:
Mathematics  
Resource Type:
Problem set  
Materials Cost:
1 cent - $1  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-4 of 4

This math problem determines the areas of simple and complex planar figures using measurement of mass and proportional constructs. Materials are inexpensive or easily found (poster board, scissors, ruler, sharp pencil, right angle), but also... (View More)

This article describes an approach designed to decrease math anxiety and teach students about the use of mathematical symbols simplifying radicals. A deck of cards is used in a demonstration, and a problem set using real life examples to master the... (View More)

This is a booklet containing 11 problem sets and 9 "Extra for Experts" challenges. Learners use provided textual information to determine the scale (e.g., kilometers per millimeter) for images of the lunar surface, Mars, planets, stars and galaxies... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: 1 cent - $1 per student

Problem: How do you measure an angle with a protector, when that angle is between two solid walls? This resource is from PUMAS - Practical Uses of Math and Science - a collection of brief examples created by scientists and engineers showing how math... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: 1 cent - $1 per student
1