Filters: Your search found 6 results.
Topics/Subjects:
Chemistry  
Instructional Strategies:
Guided inquiry  
Learning Time:
1 to 2 hours  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-6 of 6

This is a hands-on lab activity about the chemical composition and conductivity of water. Working in groups, learners will: conduct an experiment involving the process of electrolysis, prepare an experiment to better understand the process of ion... (View More)

Keywords: Electrolytes; Salinity
Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about the science supporting the design and operation of an ion propulsion engine. Learners will study the concepts of formation and discharge of charged particles, attractive and repulsive forces between charged particles, and the... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: Free

In this data analysis activity, students investigate the relationship between between surface temperature, tropospheric ozone, and air quality. Step-by-step instructions for use of the MY NASA DATA Live Access Server (LAS) guide students through... (View More)

This is a lesson about radiation and the various sources of radiation that a spacecraft may encounter in its journey. Learners will calculate their annual exposure to high-energy radiation, identify sources of high-energy radiation, and explain why... (View More)

Keywords: Radiation

This is a lesson about elemental abundance in solar wind. Learners will count elements extracted from a simulated sample and learn how the extraction of atoms from the Genesis samples help scientists have a better understanding of the abundances of... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about elemental abundance in solar wind. Learners will simulate the extraction of elements from the Genesis wafers by counting elements extracted from a simulated sample. This will help them learn how the Genesis samples help... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
1