Filters: Your search found 7 results.
Topics/Subjects:
States of matter  
Materials Cost:
$1 - $5  
Instructional Strategies:
Guided inquiry  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-7 of 7

In this activity, students face an engineering challenge based on real-world applications. They are tasked with developing a tool they can use to measure the amount of rain that falls each day. Students will find out why freshwater is important,... (View More)

Students are introduced to classification through progressive activities. Initially, the teacher models the task by classifying buttons. Students then devise a classification scheme for paper clips. Subsequent activities use objects brought from... (View More)

Keywords: Classification

This is a hands-on lab activity about evaporation. Learners will conduct experiments to observe the process of evaporation. They will then describe the process of evaporation, and the general water cycle, through discussion and pictures. Background... (View More)

Keywords: Water cycle

This is a lesson about water and water-ice. Learners will explore the molecular geometry and mechanics of ice. They will create a model of H2O, investigate its molecular structure and its consistent shape. Faraday's experiment is used as background.... (View More)

This is a lesson where learners are introduced to chemical change and the conservation of matter during different types of chemical changes. The lesson models scientific inquiry using the 5E instructional model and includes teacher notes,... (View More)

This is a lesson where learners explore the effects of pressure on temperature and states of matter and use this information to infer the conditions of the interior of the Earth. The lesson models scientific inquiry using the 5E instructional model... (View More)

This is a lesson about passive cooling methods. Learners will construct a simple device to measure how effective different materials are for protecting against sunlight, explain how heat relates to the motion of atoms and molecules, describe how... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
1