Narrow Search

Materials Cost
Filters: Your search found 6 results.
Topics/Subjects:
Physical sciences  
Materials Cost:
$1 - $5  
Instructional Strategies:
Lab procedures  
Demonstrations  
Hands-on learning  
Resource Type:
Student guide  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-6 of 6

This is the first module in the Solar Dynamic Observatory (SDO) Project Suite curriculum. Activities are self-directed by students or student teams using online videos and data from the SDO satellite to explore, research and build knowledge about... (View More)

Keywords: Sunspots
Audience: Middle school, Informal education
Materials Cost: $1 - $5

This is a lesson about the phenomenon of ice and about scientific inquiry. Learners will ask scientific questions about ice, will delve into the nature of science, embark upon scientific inquiry, and will practice scientific enterprise. Activities... (View More)

This is a activity about applying the scientific method to a design challenge. Learners will design and build a platform that will be placed on a heat source. The platform is expected to serve as an insulator for a cube of gelatin. The goal is to... (View More)

Learners will design and conduct experiments to answer the question, "how does distance and inclination affect the amount of heat received from a heat source?" They will measure heat change as a function of distance or viewing angle. From that... (View More)

Learners will construct a simple device to measure how effective different materials are for protecting against sunlight, explain how heat relates to the motion of atoms and molecules, describe how heat can be transmitted from one place to another,... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about elemental abundance in solar wind. Learners will count elements extracted from a simulated sample and learn how the extraction of atoms from the Genesis samples help scientists have a better understanding of the abundances of... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
1