Narrow Search

Learning Time
Materials Cost
Filters: Your search found 23 results.
Topics/Subjects:
Physical sciences  
Materials Cost:
$1 - $5  
Learning Time:
1 to 2 hours  
Sort by:
Per page:

Now showing results 21-23 of 23

This is a lesson about the energy output of the Sun. Learners will consider the essential question, "How much energy does sunlight provide to the Earth and what is its role in the Earth’s energy resources?" Activities include building a device to... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about elemental abundance in solar wind. Learners will count elements extracted from a simulated sample and learn how the extraction of atoms from the Genesis samples help scientists have a better understanding of the abundances of... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about elemental abundance in solar wind. Learners will simulate the extraction of elements from the Genesis wafers by counting elements extracted from a simulated sample. This will help them learn how the Genesis samples help... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
«Previous Page123 Next Page»